czwartek, 23 maja 2019

Aleksander Gradski, Aleksiej Kuźniecow, Integrał, Eolika, Antonow – sylwetki radzieckich przedstawicieli muzyki popularnej w magazynie „Razem” z początku lat 80. XX w.

W magazynie „Razem”, niejako z urzędu musiano publikować także biografie artystów z krajów bloku komunistycznego, w tym z ZSRR. Biogramy te publikowano niejako na siłę, bo polska młodzież, choć żyjąca w kraju socjalistycznym, to jednak w większości socjalizmu nie lubiła, a tym bardziej socjalistycznych wykonawców muzyki popularnej

Ta niechęć prowadziła niekiedy do błędnych wniosków, bo niektórzy z artystów z krajów dawnego bloku wschodniego także miało niezły poziom artystyczny, a płyty nagrywało w jeszcze trudniejszych warunkach niż muzycy w PRL. Z tego powodu zasługiwali na tym większy szacunek. Paradoksem jest też to, że choć pochodzili oni z "bratnich krajów socjalistycznych", to faktycznie ich twórczość nie była w Polsce szerzej znana. Ich płyty praktycznie nie ukazywały się bowiem poza ich rodzimymi krajami, a ich muzykę dość rzadko prezentowano w Polskim Radio. Z tych wszystkich powodów trudno było wyrobić sobie obiektywną opinię o ich twórczości.

Z takimi uwarunkowaniami mamy do czynienia także w tym wypadku. Nawet obecnie nie znam twórczości prezentowanych tutaj artystów, a już na pewno nie znalem ich w czasach gdy opublikowano te biogramy. Teraz zresztą wszystko jest prostsze, bo dzięki Internetowi i kilku kliknięciom możemy być znawcami dowolnej dziedziny.

Nazwy artystów podano jedynie w zapisie łacińskim, a powinny były zostać jeszcze podane cyrylicą, bo to ich naturalny zapis i brzmienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz